Wojna przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

22.11.2020, 14:44 0 komentarzy
Wojna przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Zaledwie parę dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu powinno się nabrać trochę refleksji odnoszących się do dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością może być dla całego społeczeństwa naprawdę bardzo groźny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niemal każdego jednego dnia, mają niewątpliwie związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Bez dwóch zdań warto nieprzerwanie nauczać czym jest zatrucie powietrza oraz jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych programach poruszony został ten właśnie temat. Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił także problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał również, iż połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Dodatkowo, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki orzekł, iż produkowana przez wymienioną spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem i z COVID można ze sobą naturalnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 zaczęła się w terenach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.

W kwestii smogu niewątliwie trzeba również mieć świadomość tego, co w zasadzie jest najistotniejszą przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych perspektyw jest nadzwyczajnie istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz