Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

20.11.2020, 16:59 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

Dnia 16 listopada, od praktycznie 25 lat obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku informować, że z brakiem tolerancji dzień w dzień ma kontakt bardzo dużo osób. Apelowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest pretekstem do tego, aby szukali rozwiązania tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, by zmniejszyć nietolerancję poprzez edukowanie, ale również organizowanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku gnębienia osób szykanowanych z wielu powodów.

Cała ta aktywność została zwołana poprzez coraz częściej tworzące się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają do czynienia właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Oznaki braku aceptacji bywają potężnie uciążliwe dla osób prześladowanych, stąd też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają uprzedzać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do przemocy, a także pomóc w wyszukaniu głębszych motywów ukazania się nietolerancji. Aby zrozumieć, czym faktycznie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, potrzebne są takie działania, które bezwzględnie okazują się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma edukować, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzi się go w naszym kraju?

Ogólny apel ogłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej oraz werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii, ale i też okazują silne wsparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże apelem. Solidarność tego dnia będzie prezentowana poprzez zawieszanie wielobarwnych banerów oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głównie w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz